Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w ramach Programu NUTRITECH. Przedsiębiorstwa, ich konsorcja lub konsorcja przemysłowo-naukowe mogą ubiegać się o granty m.in. na opracowanie nowoczesnych rozwiązań żywieniowych stanowiących podstawę zdrowej diety, a także istotnych w leczeniu i profilaktyce chorób, w tym chorób cywilizacyjnych. Budżet konkursu wynosi 100 mln zł.
Nabór wniosków w konkursie prowadzony będzie od 6 lipca
Głównym celem Programu LIDER jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnymi zespołami badawczymi, podczas realizacji projektów naukowych, których wyniki mogą być wdrożone w gospodarce. Wnioskodawca aplikuje do programu wraz z Jednostką, którą może być organizacja badawcza (publiczna lub prywatna) prowadząca badania naukowe lub prace naukowe. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,5 mln PLN.
W dniu dzisiejszym ogłoszono konkurs w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Oś priorytetowa 1 Przedsiębiorstwa i innowacje Działanie 1.2, Poddziałanie 1.2.1, Schemat 1.2.C.b Usługi dla przedsiębiorców – „Bon na innowacje”. Konkurs organizowany jest przez Wrocławską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. pn. „BONY NA INNOWACJE DLA MŚP Z DOLNEGO ŚLĄSKA”, który ma na celu dofinansowanie zakupu usługi badawczo-rozwojowej (w wysokości max. 85% kosztów kwalifikowanych).
W mijającej perspektywie finansowej 2014-2020 szeroka oferta POIR umożliwiała w ramach różnych działań dotacyjnych (np. 1.1.1, 2.1, 3.2.1, 3.2.2 POIR) wspieranie wszystkich etapów procesu innowacyjnego – realizacji prac badawczo – rozwojowych od II do IX poziomu gotowości technologicznej oraz wdrożenia ich wyników. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) korzysta z doświadczeń dwóch instytucji które dotychczas były najbardziej zaangażowane we wsparcie tego procesu (PARP, NCBR)…
W dniu 15 grudnia 2021 r. nastąpiło rozstrzygnięcie naboru w ramach Pilotażu Przemysł 4.0 (poddziałanie 2.4.1. Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_Lab Pilotaż Przemysł 4.0.), w wyniku którego współpraca z Tridon Consulting zakończyła się kolejnym sukcesem w postaci przyznania dofinansowania na realizację projektów naszych klientów z maksymalną końcową oceną 15 punktów (15 na 15 punktów możliwych do uzyskania) gwarantując tym samym również wysoką pozycję na liście rankingowej.
Idea „Przemysłu 4.0” opiera się na koncepcji coraz większego znaczenia wyznaczanego w gospodarce przez zaprogramowaną cyfrowo automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. Wzrost roli automatyki, robotyki i informatyki w przemyśle jest naturalną konsekwencją dynamicznego postępu naukowo-technicznego na świecie. Sam pomysł Przemysłu 4.0 (ang. Industrie 4.0) ma na celu przede wszystkim zapewnić konkurencyjność wytwarzania w oparciu o nowe technologie połączone z Internetem.
Zakres programów unijnych dostępnych dla przedsiębiorstw jest dość szeroki i oferuje wiele możliwości pozyskania finansowania na rozwój własnego biznesu. Jednak często przedsiębiorcy w gąszczu wszystkich osi priorytetowych i dokumentów programowych, nie potrafią odnaleźć dla siebie odpowiedniego kierunku działania i wybrać, choć wstępnie, programu, który mógłby być dla nich potencjalnie interesujący.
W celu zbudowania silnej pozycji rynkowej, przedsiębiorstwa podejmują szereg działań biznesowych, istotnych z punktu widzenia bieżącego rozwoju. Jedną ze strategii, możliwych do zastosowania przez firmę, jest utworzenie oferty produktowej w oparciu o innowacje przy wsparciu finansowania z dotacji UE, zarówno poprzez realizację działań B+R mających na celu rozwój nowych produktów czy nowych technologii, jak i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w procesie produkcji.
Gotowość na nowe rozwiązania technologiczne z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, ich opracowywanie i wdrażanie, wiąże się zazwyczaj z koniecznością ponoszenia znacznych nakładów finansowych. Dlatego też firmy często sięgają po fundusze unijne, które stanowią istotne źródło finansowania działalności. W ramach Pilotażu Przemysł 4.0 (PARP) można sfinansować inwestycje polegające na wdrożeniu rozwiązań wpisujących się w koncepcję Przemysłu 4.0.
W dniu 06.09.2021 ogłoszony zostanie nabór w ramach programu 6.2 PO IR – Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji (Bony na cyfryzację), wspierającego przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie w zakresie realizacji działań mających na celu zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych, w tym zakup lub licencjonowanie oprogramowania, zakup usług niezbędnych do wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego oraz w ograniczonym zakresie, zakup środków trwałych niezbędnych w ww. procesie wdrożeniowym.